Hoppa till innehåll
    HE
    Harning Entreprenad AB

    Harning Entreprenad AB

    Etablerat 1998 · 28 år

    Välkommen till Harning Entreprenad AB – vi har erbjudit professionella mark- & grundarbetetjänster i Gnarp sedan 1998. Bolaget är registrerat hos Bolagsverket under organisationsnummer 556563-8102 och har varit verksamt i Gävleborg sedan 1998 – 28 år i branschen.

    Fyll i formuläret för att kontakta firmor inom mark- & grundarbete i Gnarp.

    Kostnadsfritt Inga förpliktelser Du väljer själv

    Förfrågan går via BraByggfirmor — 200 000+ registrerade bygg- och hantverksföretag med organisationsnummer.

    Uppgifterna kommer ur Bolagsverkets företagsregister

    Steg 1 av 4: Projekt

    Projekt

    Detaljer

    Tid & budget

    Kontakt

    Få offert från Harning Entreprenad AB— och fler företag i Gnarp

    Vad ska byggas? (obligatoriskt)

    Välj ett eller flera — du beskriver detaljerna i nästa steg.

    Gratis · korta frågor · inga förpliktelser

    Vi skickar din förfrågan till flera byggföretag i Gnarp.

    Etablerat 1998 · Aktiebolag · Gnarp

    Så funkar det

    1. 01

      Beskriv jobbet

      Några snabba frågor om vad som ska göras, var och ungefär när. Det tar under en minut och kostar ingenting.

    2. 02

      Firmorna får din förfrågan

      Vi skickar den vidare till registrerade byggfirmor med organisationsnummer som utför den här sortens jobb i Gnarp.

    3. 03

      Du väljer — eller låter bli

      Firmorna hör av sig med sina prisförslag. Du jämför i lugn och ro och bestämmer själv vem du vill gå vidare med. Eller ingen alls.

    Aktivt företag med offentlig årsredovisning
    Senaste årsredovisning 2025 hämtad från Bolagsverket. Registrerat bolag med organisationsnummer.
    Om verksamheten

    Harning Entreprenad AB på 30 sekunder

    Välkommen till Harning Entreprenad AB – vi har erbjudit professionella mark- & grundarbetetjänster i Gnarp sedan 1998. Bolaget är registrerat hos Bolagsverket under organisationsnummer 556563-8102 och har varit verksamt i Gävleborg sedan 1998 – 28 år i branschen. Verksamheten inom mark- & grundarbete har sin bas i Nordanstig kommun, Gävleborg. Omsättningen har legat stabilt kring 597 tkr de senaste 4 åren (2021–2024). Resultatet efter finansiella poster för 2025 var −69 531 kronor, och soliditeten på 97 procent ger en mycket god finansiell motståndskraft. Välj Harning Entreprenad AB för ditt nästa mark- & grundarbeteprojekt i Gävleborg. Vi erbjuder fri offert och rådgivning – hör av dig redan idag.

    KommunNordanstig
    LänGävleborg
    Vad kostar ditt projekt?

    Beskriv jobbet en gång och jämför prisförslag från firmor i Gnarp. Kostnadsfritt och utan förpliktelser.

    Läs innan du beställer

    Så lyckas du med mark- & grundarbete

    Hellre fråga än gissa? Beskriv jobbet en gång — firmorna räknar på det.
    Ekonomi

    Räkenskapsår 2025

    Bolagsverket
    Nettoomsättning
    0 kr
    -100.0 %vs föreg.
    Resultat e. finansp.
    −70 tkr
    −183 tkrvände till förlust
    Vinstmarginal
    —
    —
    Medelantal anställda
    —
    —
    Omsättning & marginal — 2021–2025
    Omsättning Senaste år Vinstmarginal
    Stapeldiagram, omsättning per räkenskapsår: 2021 1,3 mkr, 2022 905 tkr, 2023 597 tkr, 2024 597 tkr, 2025 0 kr. Vinstmarginal: 2021 11.6 procent, 2022 11.5 procent, 2023 19.1 procent, 2024 19.1 procent.0500k1M2M2M1.3M905k597k597k20212022202320242025
    Bokslut · 5 år i översiktBelopp i tkr
    Post20252024202320222021
    Nettoomsättning05975979051 317
    Rörelseresultat (EBIT)−71113113——
    Resultat efter finansposter−70114114104153
    Årets resultat−416767——
    Summa tillgångar513686686——
    Eget kapital498539539——
    Antal anställda (medel)—11——
    Finansiella nyckeltal 2025
    Soliditet
    97.1 %
    Mycket bra
    Kassalikviditet
    198 %
    God betalningsförmåga
    Avkastning eget kapital
    -8.2 %
    Svag
    Skuldsättningsgrad
    0.03
    Låg skuldsättning
    Källa: Bolagsverket öppna årsredovisningar. Belopp i tkr om inget annat anges. Räkenskapsår 2025 (avslut 2025-04-30).
    Branschen

    Rivning & markarbete

    Företag i Sverige
    8 621
    Medianomsättning
    7.2 mkr
    SCB Branschnyckeltal 2024
    Referensprojekt

    Tidigare uppdrag

    Ansluten firma

    Referensprojekt ingår från Bas

    Visa kunderna vad du byggt — och få förfrågningar i ditt område.

    Se vad Bas kostar
    Frågor & svar

    Vanliga frågor om Harning Entreprenad AB

    Din företagsprofil

    Är detta ditt företag?

    Du har redan en profil hos oss. Med Bas styr du den — och får jobben:

    • Få förfrågningarna från husägare i ditt område — i stället för att de går till konkurrenterna
    • Välja vilka branscher och orter du vill ha jobb i
    • Första förfrågan är gratis — därefter ingår de i Bas
    Ingår från BasMed Bas styr du dessutom hur profilen möter kunden:
    • Visa logotyp och bilder
    • Lägga upp referensprojekt
    • Högre placering i din stad och bransch
    Skaffa Bas — 299 kr/mån Betalas med kort · dras månadsvis · avsluta före nästa dragning så dras inget mer

    Byggjobb nära Gnarp

    Öppna förfrågningar från husägare. Kontaktuppgifterna låses upp när du beställer.

    mark- & grundarbete i Gnarp

    Jämför mark- & grundarbete i Gnarp innan du bestämmer dig

    Ett bra pris känner man igen först när man sett två till. Här är firmorna i samma bransch och område, sorterade på betyg.

    1. 01GGGränsfors Grund ABSedan 20134,6434 omdömen
    2. 02BGBrattåkern GårdSedan 20254,48 omdömen
    3. 03KSKalle Sprängare ABSedan 2005Inget betyg ännu
    4. 04TATeam Svedin Digging Circus AktiebolagSedan 2005Inget betyg ännu
    5. 05JEJättendals Mark Väg Grund Entreprenad ABSedan 2012Inget betyg ännu
    6. 06NENordström Schakt & Entreprenad ABSedan 2014Inget betyg ännu
    7. 07FAFuruberg Schakt & Anläggning ABSedan 2024Inget betyg ännu
    8. 08EJEdhs Entreprenad i Jättendal ABSedan 2025Inget betyg ännu
    Se alla mark- & grundarbete i Gnarp
    Bra att veta

    Innan du skriver på

    Hellre fråga än gissa? Beskriv jobbet en gång — firmorna räknar på det.
    Officiella uppgifter
    Harning Entreprenad AB
    BOLAGSVERKET
    Organisationsnummer556563-8102
    BolagsformAktiebolag
    Registrerat1998
    Aktiekapital100 000 kr
    UppgiftskällaBolagsverkets företagsregister
    Räkenskapsperiodmaj – apr
    Källa
    Bolagsverket
    All företagsdata uppdateras automatiskt från svenska myndighetskällor.
    Senast uppdaterad 1 månad sen.
    Datakvalitet100%
    Plats

    Harning Entreprenad AB utgår från Gnarp

    Kort väg till jobbet betyder oftast snabbare start och lägre resekostnad i offerten. Beskriv projektet så får du pris från firmor som faktiskt är i närheten.

    Adress
    Skesta 808, 829 62 Gnarp
    Län
    Gävleborg
    Behöver du hjälp med ett projekt?

    Få offerter frånHarning Entreprenad ABoch andra firmor i Gnarp

    Beskriv ditt projekt på 30 sekunder. Så funkar offertjämförelse.

    Kostnadsfritt för dig som beställareIngen bindning och inget avtalDu väljer själv — eller ingen alls
    För byggfirmor

    Nya jobb

    Husägare som vill ha jobbet gjort. Se förfrågan gratis — kontakten ingår i Bas.

    Se alla öppna förfrågningar

    Vill du ha kontakten direkt? Teckna Bas