Hoppa till innehåll
    MB
    MCL Tak & Bygg AB

    MCL Tak & Bygg AB

    Etablerat 2021 · 5 år 1 anställd 531 tkr

    Vi på MCL Tak & Bygg AB är specialister inom bygg & entreprenad i Västmanland. Bolaget är registrerat hos Bolagsverket under organisationsnummer 559300-2727 och har varit verksamt i Västmanland sedan 2021 – 5 år i branschen.

    Fyll i formuläret för att kontakta firmor inom bygg & entreprenad i Sala.

    Kostnadsfritt Inga förpliktelser Du väljer själv

    Förfrågan går via BraByggfirmor — 200 000+ registrerade bygg- och hantverksföretag med organisationsnummer.

    Uppgifterna kommer ur Bolagsverkets företagsregister

    Steg 1 av 4: Projekt

    Projekt

    Detaljer

    Tid & budget

    Kontakt

    Få offert från MCL Tak & Bygg AB— och fler företag i Sala

    Vad ska byggas? (obligatoriskt)

    Välj ett eller flera — du beskriver detaljerna i nästa steg.

    Gratis · korta frågor · inga förpliktelser

    Vi skickar din förfrågan till flera byggföretag i Sala.

    5
    år i branschen
    1
    anställda
    531 tkr
    omsättning

    Så funkar det

    1. 01

      Beskriv jobbet

      Några snabba frågor om vad som ska göras, var och ungefär när. Det tar under en minut och kostar ingenting.

    2. 02

      Firmorna får din förfrågan

      Vi skickar den vidare till registrerade byggfirmor med organisationsnummer som utför den här sortens jobb i Sala.

    3. 03

      Du väljer — eller låter bli

      Firmorna hör av sig med sina prisförslag. Du jämför i lugn och ro och bestämmer själv vem du vill gå vidare med. Eller ingen alls.

    Aktivt företag med offentlig årsredovisning
    Senaste årsredovisning 2025 hämtad från Bolagsverket. Registrerat bolag med organisationsnummer.
    Om verksamheten

    MCL Tak & Bygg AB på 30 sekunder

    Vi på MCL Tak & Bygg AB är specialister inom bygg & entreprenad i Västmanland. Bolaget är registrerat hos Bolagsverket under organisationsnummer 559300-2727 och har varit verksamt i Västmanland sedan 2021 – 5 år i branschen. Verksamheten inom bygg & entreprenad har sin bas i Västmanland. Omsättningen för räkenskapsåret 2025 uppgick till 531 tkr, en minskning med 44 procent jämfört med 2024. Med en omsättning på 531 tkr fördelad på 1 anställd motsvarar det cirka 530 843 kronor per anställd. Rörelseresultatet efter finansiella poster för 2025 uppgick till 300 126 kronor, och soliditeten på 90 procent ger en mycket god finansiell motståndskraft. Behöver du hjälp med bygg & entreprenad i Sala? Kontakta MCL Tak & Bygg AB för en kostnadsfri konsultation och offert. Vi ser fram emot att höra från dig!

    KommunSala
    LänVästmanland
    Vad kostar ditt projekt?

    Beskriv jobbet en gång och jämför prisförslag från firmor i Sala. Kostnadsfritt och utan förpliktelser.

    Läs innan du beställer

    Så lyckas du med bygg & entreprenad

    Hellre fråga än gissa? Beskriv jobbet en gång — firmorna räknar på det.
    Ekonomi

    Räkenskapsår 2025

    Bolagsverket
    Nettoomsättning
    531 tkr
    -43.6 %vs föreg.
    Resultat e. finansp.
    300 tkr
    +15.5 %vs föreg.
    Vinstmarginal
    56.5 %
    +28.9 ppvs föreg.
    Medelantal anställda
    1
    oförändrat
    Omsättning & marginal — 2022–2025
    Omsättning Senaste år Vinstmarginal
    Stapeldiagram, omsättning per räkenskapsår: 2022 1,5 mkr, 2023 942 tkr, 2024 942 tkr, 2025 531 tkr. Vinstmarginal: 2022 18.3 procent, 2023 27.6 procent, 2024 27.6 procent, 2025 56.5 procent.0500k1M2M2M1.5M942k942k531k2022202320242025
    Bokslut · 4 år i översiktBelopp i tkr
    Post2025202420232022
    Nettoomsättning5319429421 510
    Rörelseresultat (EBIT)298258258—
    Resultat efter finansposter300260260276
    Årets resultat237206206—
    Summa tillgångar292409409—
    Eget kapital262343343—
    Antal anställda (medel)111—
    Finansiella nyckeltal 2025
    Soliditet
    89.6 %
    Mycket bra
    Vinstmarginal
    56.5 %
    Lönsamt
    Kassalikviditet
    944 %
    God betalningsförmåga
    Avkastning eget kapital
    90.5 %
    Stark
    Skuldsättningsgrad
    0.12
    Låg skuldsättning
    Oms. per anställd
    531 tkr
    Under snitt
    Källa: Bolagsverket öppna årsredovisningar. Belopp i tkr om inget annat anges. Räkenskapsår 2025 (avslut 2025-01-31).
    Branschen

    Husbyggnad

    Företag i Sverige
    13 397
    Medianomsättning
    6.9 mkr
    Storleksklass
    mikroföretag (1–4)· 52% av branschen
    Omsättning vs branschmedian92 % under
    Median
    MB
    06.9 mkr (median)3× median +
    MCL Tak & Bygg AB 48% under snittet bland liknande firmor
    SCB Branschnyckeltal 2024
    Referensprojekt

    Tidigare uppdrag

    Ansluten firma

    Referensprojekt ingår från Bas

    Visa kunderna vad du byggt — och få förfrågningar i ditt område.

    Se vad Bas kostar
    Arbetsområde

    Sala och kringkommuner

    Baserat på företagets placering i Sala är MCL Tak & Bygg AB sannolikt tillgänglig för projekt i dessa 6 kommuner inom pendlingsavstånd.

    Baserat på pendlingsstatistik från SCB
    Frågor & svar

    Vanliga frågor om MCL Tak & Bygg AB

    Din företagsprofil

    Är detta ditt företag?

    Du har redan en profil hos oss. Med Bas styr du den — och får jobben:

    • Få förfrågningarna från husägare i ditt område — i stället för att de går till konkurrenterna
    • Välja vilka branscher och orter du vill ha jobb i
    • Första förfrågan är gratis — därefter ingår de i Bas
    Ingår från BasMed Bas styr du dessutom hur profilen möter kunden:
    • Visa logotyp och bilder
    • Lägga upp referensprojekt
    • Högre placering i din stad och bransch
    Skaffa Bas — 299 kr/mån Betalas med kort · dras månadsvis · avsluta före nästa dragning så dras inget mer

    Byggjobb nära Sala

    Öppna förfrågningar från husägare. Kontaktuppgifterna låses upp när du beställer.

    bygg & entreprenad i Sala

    Jämför bygg & entreprenad i Sala innan du bestämmer dig

    Ett bra pris känner man igen först när man sett två till. Här är firmorna i samma bransch och område, sorterade på betyg.

    1. 01BUBroddbo-ortens Byggnadsförening u.p.a.Sedan 1936Inget betyg ännu
    2. 02IAIntex Weinberg AktiebolagSedan 1987Inget betyg ännu
    3. 03NRNyströms Bygg & Redovisning ABSedan 1991Inget betyg ännu
    4. 04MAMAJOWI ABSedan 2011Inget betyg ännu
    5. 05SVSala Bästa Val ABSedan 2016Inget betyg ännu
    6. 06DCDP limited Construction ABSedan 2020Inget betyg ännu
    7. 07BSByggmäklarna Stockholm ABSedan 2022Inget betyg ännu
    8. 08TVTimmer, Trä och Glas i Västmanland ABSedan 2022Inget betyg ännu
    Se alla bygg & entreprenad i Sala
    Bra att veta

    Innan du skriver på

    Hellre fråga än gissa? Beskriv jobbet en gång — firmorna räknar på det.
    Officiella uppgifter
    MCL Tak & Bygg AB
    BOLAGSVERKET
    Organisationsnummer559300-2727
    BolagsformAktiebolag
    Registrerat2021
    Aktiekapital25 000 kr
    UppgiftskällaBolagsverkets företagsregister
    Källa
    Bolagsverket
    All företagsdata uppdateras automatiskt från svenska myndighetskällor.
    Senast uppdaterad 1 månad sen.
    Datakvalitet100%
    Plats

    MCL Tak & Bygg AB utgår från Sala

    Kort väg till jobbet betyder oftast snabbare start och lägre resekostnad i offerten. Beskriv projektet så får du pris från firmor som faktiskt är i närheten.

    Adress
    Fredsgatan 22, 733 30 Sala
    Län
    Västmanland
    Behöver du hjälp med ett projekt?

    Få offerter frånMCL Tak & Bygg ABoch andra firmor i Sala

    Beskriv ditt projekt på 30 sekunder. Så funkar offertjämförelse.

    Kostnadsfritt för dig som beställareIngen bindning och inget avtalDu väljer själv — eller ingen alls
    För byggfirmor

    Nya jobb

    Husägare som vill ha jobbet gjort. Se förfrågan gratis — kontakten ingår i Bas.

    Se alla öppna förfrågningar

    Vill du ha kontakten direkt? Teckna Bas