Hoppa till innehåll
    NL
    Norrbottens Fönsterentreprenad i Luleå AB

    Norrbottens Fönsterentreprenad i Luleå AB

    Etablerat 2016 · 10 år 656 tkr

    Letar du efter en pålitlig glasmästerifirma i Luleå? Norrbottens Fönsterentreprenad i Luleå AB hjälper dig gärna. Bolaget är registrerat hos Bolagsverket under organisationsnummer 559081-5907 och har varit verksamt i Norrbotten sedan 2016 – 10 år i branschen.

    Fyll i formuläret för att kontakta glasmästerifirmor i Luleå.

    Kostnadsfritt Inga förpliktelser Du väljer själv

    Förfrågan går via BraByggfirmor — 200 000+ registrerade bygg- och hantverksföretag med organisationsnummer.

    Uppgifterna kommer ur Bolagsverkets företagsregister

    Steg 1 av 4: Projekt

    Projekt

    Detaljer

    Tid & budget

    Kontakt

    Få offert från Norrbottens Fönsterentreprenad i Luleå AB— och fler företag i Luleå

    Vad behöver du hjälp med? (obligatoriskt)

    Välj ett eller flera — du beskriver detaljerna i nästa steg.

    Gratis · korta frågor · inga förpliktelser

    Vi skickar din förfrågan till flera byggföretag i Luleå.

    10
    år i branschen
    656 tkr
    omsättning

    Så funkar det

    1. 01

      Beskriv jobbet

      Några snabba frågor om vad som ska göras, var och ungefär när. Det tar under en minut och kostar ingenting.

    2. 02

      Firmorna får din förfrågan

      Vi skickar den vidare till registrerade byggfirmor med organisationsnummer som utför den här sortens jobb i Luleå.

    3. 03

      Du väljer — eller låter bli

      Firmorna hör av sig med sina prisförslag. Du jämför i lugn och ro och bestämmer själv vem du vill gå vidare med. Eller ingen alls.

    Aktivt företag med offentlig årsredovisning
    Senaste årsredovisning 2024 hämtad från Bolagsverket. Registrerat bolag med organisationsnummer.
    Om verksamheten

    Norrbottens Fönsterentreprenad i Luleå AB på 30 sekunder

    Letar du efter en pålitlig glasmästerifirma i Luleå? Norrbottens Fönsterentreprenad i Luleå AB hjälper dig gärna. Bolaget är registrerat hos Bolagsverket under organisationsnummer 559081-5907 och har varit verksamt i Norrbotten sedan 2016 – 10 år i branschen. Verksamheten inom glasmästeri har sin bas i Norrbotten. Omsättningen ökade från 2023 till 2024 med 138 procent, till 656 tkr – en tydlig tillväxttrend. Rörelseresultatet efter finansiella poster för 2024 uppgick till 338 328 kronor, och soliditeten på 81 procent ger en mycket god finansiell motståndskraft. Hör av dig till Norrbottens Fönsterentreprenad i Luleå AB så berättar vi mer om hur vi kan hjälpa dig – och lämnar en kostnadsfri offert på ditt projekt.

    KommunLuleå
    LänNorrbotten
    Vad kostar ditt projekt?

    Beskriv jobbet en gång och jämför prisförslag från firmor i Luleå. Kostnadsfritt och utan förpliktelser.

    Läs innan du beställer

    Så lyckas du med glasmästeri

    Hellre fråga än gissa? Beskriv jobbet en gång — firmorna räknar på det.
    Ekonomi

    Räkenskapsår 2024

    Bolagsverket
    Nettoomsättning
    656 tkr
    +138.3 %vs föreg.
    Resultat e. finansp.
    338 tkr
    +343 tkrvände till vinst
    Vinstmarginal
    51.5 %
    +53.3 ppvs föreg.
    Medelantal anställda
    —
    —
    Omsättning & marginal — 2020–2024
    Omsättning Senaste år Vinstmarginal
    Stapeldiagram, omsättning per räkenskapsår: 2020 319 tkr, 2021 193 tkr, 2022 276 tkr, 2023 276 tkr, 2024 656 tkr. Vinstmarginal: 2020 -31.3 procent, 2021 -44.0 procent, 2022 -1.8 procent, 2023 -1.8 procent, 2024 51.5 procent.0250k500k750k1M319k193k276k276k656k20202021202220232024
    Bokslut · 5 år i översiktBelopp i tkr
    Post20242023202220212020
    Nettoomsättning656276276193319
    Rörelseresultat (EBIT)33877——
    Resultat efter finansposter338−5−5−85−100
    Årets resultat303−5−5——
    Summa tillgångar418225225——
    Eget kapital3373434——
    Långfristiga skulder04949——
    Finansiella nyckeltal 2024
    Soliditet
    80.7 %
    Mycket bra
    Vinstmarginal
    51.5 %
    Lönsamt
    Kassalikviditet
    460 %
    God betalningsförmåga
    Avkastning eget kapital
    89.8 %
    Stark
    Skuldsättningsgrad
    0.24
    Låg skuldsättning
    Källa: Bolagsverket öppna årsredovisningar. Belopp i tkr om inget annat anges. Räkenskapsår 2024 (avslut 2024-12-31).
    Branschen

    Slutbehandling av byggnader

    Företag i Sverige
    14 833
    Medianomsättning
    4.7 mkr
    Omsättning vs branschmedian86 % under
    Median
    NL
    04.7 mkr (median)3× median +
    Norrbottens Fönsterentreprenad i Luleå AB 52% under snittet bland liknande firmor
    SCB Branschnyckeltal 2024
    Referensprojekt

    Tidigare uppdrag

    Ansluten firma

    Referensprojekt ingår från Bas

    Visa kunderna vad du byggt — och få förfrågningar i ditt område.

    Se vad Bas kostar
    Frågor & svar

    Vanliga frågor om Norrbottens Fönsterentreprenad i Luleå AB

    Din företagsprofil

    Är detta ditt företag?

    Du har redan en profil hos oss. Med Bas styr du den — och får jobben:

    • Få förfrågningarna från husägare i ditt område — i stället för att de går till konkurrenterna
    • Välja vilka branscher och orter du vill ha jobb i
    • Första förfrågan är gratis — därefter ingår de i Bas
    Ingår från BasMed Bas styr du dessutom hur profilen möter kunden:
    • Visa logotyp och bilder
    • Lägga upp referensprojekt
    • Högre placering i din stad och bransch
    Skaffa Bas — 299 kr/mån Betalas med kort · dras månadsvis · avsluta före nästa dragning så dras inget mer

    Byggjobb nära Luleå

    Öppna förfrågningar från husägare. Kontaktuppgifterna låses upp när du beställer.

    glasmästeri i Luleå

    Jämför glasmästeri i Luleå innan du bestämmer dig

    Ett bra pris känner man igen först när man sett två till. Här är firmorna i samma bransch och område, sorterade på betyg.

    1. 01LGLarssons Glas ABSedan 1993Inget betyg ännu
    2. 02FNFönster proffsen Norr ABSedan 2010Inget betyg ännu
    3. 03ENEffect Energispar i Norrland ABSedan 2011Inget betyg ännu
    4. 04HLHåkan Invest i Luleå ABSedan 2014Inget betyg ännu
    5. 05JBJaktvikens Byggtjänst ABSedan 2016Inget betyg ännu
    6. 06GFGusöns Dörr Och Fönstermontage ABSedan 2018Inget betyg ännu
    7. 07RGRND Group ABSedan 2023Inget betyg ännu
    8. 08TOTOMERO ABSedan 2025Inget betyg ännu
    Se alla glasmästeri i Luleå
    Bra att veta

    Innan du skriver på

    Hellre fråga än gissa? Beskriv jobbet en gång — firmorna räknar på det.
    Officiella uppgifter
    Norrbottens Fönsterentreprenad i Luleå AB
    BOLAGSVERKET
    Organisationsnummer559081-5907
    BolagsformAktiebolag
    Registrerat2016
    Aktiekapital50 000 kr
    UppgiftskällaBolagsverkets företagsregister
    Räkenskapsperiodjan – dec
    Källa
    Bolagsverket
    All företagsdata uppdateras automatiskt från svenska myndighetskällor.
    Senast uppdaterad 1 månad sen.
    Datakvalitet100%
    Plats

    Norrbottens Fönsterentreprenad i Luleå AB utgår från Luleå

    Kort väg till jobbet betyder oftast snabbare start och lägre resekostnad i offerten. Beskriv projektet så får du pris från firmor som faktiskt är i närheten.

    Adress
    Stengatan 29, 972 52 Luleå
    Län
    Norrbotten
    Behöver du hjälp med ett projekt?

    Få offerter frånNorrbottens Fönsterentreprenad i Luleå ABoch andra firmor i Luleå

    Beskriv ditt projekt på 30 sekunder. Så funkar offertjämförelse.

    Kostnadsfritt för dig som beställareIngen bindning och inget avtalDu väljer själv — eller ingen alls
    För byggfirmor

    Nya jobb

    Husägare som vill ha jobbet gjort. Se förfrågan gratis — kontakten ingår i Bas.

    Se alla öppna förfrågningar

    Vill du ha kontakten direkt? Teckna Bas